ייעוץ וטיפול פסיכולוגי - קרן דאון, פסיכולוגית קלינית

 מידע ומאמרים ››
 מי מפחד מאבחון פסיכולוגי?מי מפחד מאבחון פסיכולוגי?

למה צריך אבחון בכלל?
אבחון הוא הערכה מקיפה, שבעזרתה מתקבלת תמונה רחבה לגבי כוחותיו, קשייו, רמת האינטליגנציה, מצבו הרגשי, יחסיו הבינאישיים, ודימויו העצמי של אדם. התמונה המפורטת מאפשרת לזהות את הבעיה ממנה אדם סובל, לברר מדוע קשיים חוזרים בחייו, ולהמליץ על דרך הטיפול בהם.

מה כולל תהליך האבחון?
אבחון פסיכולוגי מורכב מריאיון אישי, שמטרתו להתרשם מהנבדק ולקבל פרטים אודותיו. כשמדובר בילד או בנער, ייערך ראיון גם עם הוריו. מבחנים מובנים, מילוליים (הגדרת מילים, מכנה משותף וכדומה) וביצועיים (סידור קוביות, כרטיסים וכדומה), שניתן להם ציון מספרי. מבחנים השלכתיים, שהינם עמומים (כתמי צבע, תמונות), שהנבדק משליך עליהם מעולמו הפנימי. בסופו של האבחון, הפונה מקבל דו"ח אבחון והמלצות להמשך טיפול.

למי מיועד אבחון פסיכולוגי?
לכל המעוניין. אנשים פונים לאבחון על מנת לבדוק סיבות למצוקותיהם, לברר אם הם סובלים מבעיה נפשית ולבחון אם יוכלו להעזר בטיפול פסיכולוגי או אחר.
הורים, מורים וגננות מפנים ילד לאבחון, על מנת לנסות ו להבין אם הוא נמצא במצוקה רגשית, או עקב קשיי התנהגות. לעיתים אבחון מסייע בהחלטה האם להשאיר ילד בגן או להכניסו לבית הספר, להשאיר או להעביר מכיתה קטנה לגדולה או להתאים לגן או לכיתה מיוחדת.

כמה זמן זה נמשך?
תהליך האבחון נמשך כשתיים עד שלוש פגישות לצורך העברת האבחון, ופגישה נוספת לקבלת תוצאותיו. חשוב לציין שתהליך עיבוד תוצאות האבחון לוקח כשבועיים עד שלושה.

האם צריך להתכונן?
כלל לא!!! כל מה שנדרש הוא פתיחות ושיתוף פעולה לצורך קבלת תוצאות מדויקות.

"אבל... איך הילד שלי ישב באבחון..."?
אין צורך לדאוג כל כך... פסיכולוגים לילדים ונוער מכירים את הקשיים, ועובדים עם הרבה סבלנות ואכפתיות גם עם ילדים אקטיביים, ביישנים וחרדים. חומרי האבחון מעניינים וצבעוניים, מותאמים לרמת הילד והחוויה בכללותה יכולה להיות מעניינת ונעימה.

 

| מי אני | אני מאמין | הכשרה ונסיון מקצועי | סוגי טיפול | מידע ומאמרים | יצירת קשר |